Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

300 młodych „górali” ścigało się w Jeleniej Górze

autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn
W Jeleniej Górze, na najtrudniejszej trasie w Polsce, młodzi kolarze walczyli o tytuły Mistrzów Polski. Oprócz prestiżu Karkonoski Klasyk zapewniał klubom punkty challengowe, a młodym zawodnikom ważne doświadczenie.

kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.300 młodych „górali” ścigało się w Jeleniej Górze
kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

337 młodych zawodników i zawodniczek wystartowało w pierwszym dniu Górskich Szosowych Mistrzostw Polski w Jeleniej Górze. Reprezentowali 47 klubów z całej Polski i walczyli o tytuł najlepszego „górala” na trasie z podjazdami o przewyższeniu ponad 400 metrów.

Toruń na podium

W sobotę na trasę o długości 72,5 km wspólnie wystartował peleton złożony z Elity kobiet i Orliczek. O tytuł Mistrzyni Polski w kategorii Open walczyło w sumie 40 zawodniczek. Zwyciężczynią została Paulina Brzeźna-Bentkowska z Toruńskiego Klubu Kolarskiego „pacific”. Z tego samego klubu były też srebrna medalistka: Anna Plichta oraz trzecia na mecie siostra Pauliny – Monika Brzeźna. Jednocześnie Anna Plichta zdobyła tytuł mistrzyni Polski w swojej kategorii wiekowej (Orliczka).

6 tytułów Mistrza Polski

Start w zawodach rangi Mistrzostw Polski to szansa dla klubów, by zdobyć punkty challengowe, które zapewniają finansowanie z dotacji publicznych. W pierwszym dniu zawodów Karkonoski Klasyk wyłonił najlepszych kolarzy w najmłodszych kategoriach: Juniorzy młodsi, Juniorzy, Juniorki młodsze, Juniorki. Młodzi kolarze wspinali się w kierunku Przesieki kilkukrotnie pokonując 12 kilometrową pętlę. Wszyscy zawodnicy ścigali się na tej samej rundzie jednak długość dystansu dopasowana była do kategorii wiekowych. W sobotę Polski Związek Kolarski przyznał w sumie 6 tytułów Mistrza Polski w poszczególnych kategoriach wiekowych. Zwycięzcy oprócz złotych medali już tradycyjnie otrzymali białą koszulkę z orzełkiem (godłem narodowym).

Dla wielu młodych ludzi już sam start w Górskich Szosowych Mistrzostwach Polski to było duże wyzwanie. Kolarze walczyli głównie na podjazdach, gdzie widać było kto jest mocny, a kto stara się przetrwać. Po każdym stromym podjeździe ładowali baterie na ostrych i krętych zjazdach, które jednak wymagały dobrej techniki. Cieszę się, że w takich warunkach, przy tak wymagającej trasie na start zdecydowało się ponad 300 zawodników i zawodniczek – powiedział Maciej Grabek, dyrektor wyścigu.

Wyniki

• Kategorii Junior młodszy (15-16 lat) Mistrzem Polski został Mateusz Manowski

z teamu Dobre Sklepy Rowerowe – Author (Pszczyna),

• w kategorii Junior (17-18 lat) Mistrzem Polski został Dawid Adamczyk z klubu WLKS Krakus BBC Czaja (Kraków),

• w kategorii Open tytuł Mistrzyni Polski zdobyła Paulina Brzeźna-Bentkowska Paulina

z Klubu Toruńskiego Klubu Kolarskiego „pacific”

• w kategorii Orliczki (19-22 lata), tytuł Mistrzyni Polski zdobyła Anna Plichta

z Toruńskiego Klubu Kolarskiego „pacific”,

• w kategorii Juniorki Młodsze (15-16 lat) Mistrzynią Polski została Karolina Perekitko

z klubu Gks Cartusia Kartuzy

• w kategorii Juniorki (17-18 lat) tytuł Mistrzyni Polski zdobyła Nikol Płosaj z klubu Uks Jedynka Limaro Kórnik.

W każdej z kategorii PZKol przyznał także tytuły pierwszego wicemistrza Polski (za II miejsce) oraz drugiego wicemistrza Polski (za III miejsce).